Zmiany klimatu mają charakter antropogeniczy, co oznacza, że są spowodowane działalnością człowieka. Z raportów przygotowanych przez zajmujące się tematem organizacje wynika., że jeżeli globalne ocieplenie postępować będzie w dotychczasowym tempie, po 2052 roku może przynieść one skutki katastrofalne dla biosfery i ludzkości.
Aby nie dopuścić do katastrofy, należy drastycznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Wymaga to daleko idącej transformacji w dziedzinie energii, wykorzystania terenu, miast i infrastruktury (w tym transportu i budynków) oraz systemów przemysłowych.
No można bagatelizować wpływu zmian klimatu na wiele dziedzin naszego życia. Dotyczy to szczególnie gospodarki wodnej. Zmiany klimatyczne zwiększają ryzyko deficytów wody i pogorszenia bezpieczeństwa wodnego (ryzyko suszy i powodzi). Może to negatywnie wpływać na zaopatrzenie w wodę, ludności, przemysłu, rolnictwa i energetyki konwencjonalnej.
Widoczne są już zmiany czasowego rozkładu opadów. Zimą mniejsze są opady śniegu, a większe deszczu. Tymczasem to śnieg jest podstawą odnawiania się zasobów wód podziemnych, które zasilają ekosystemy wodne (rzeki, zbiorniki, jeziora) i ekosystemy zależne od wód (obszary wilgotne, podmokłe, obszary bagienne, torfowiska). Brak śniegu może prowadzić do deficytów wody.
Wzrost opadów w półroczu ciepłym jest niewielki, więc deficyt wody w sezonie wegetacyjnym będzie się pogłębiał, prowadząc do przesuszenia gleby, zwłaszcza że z powodu wysokich temperatur parowanie będzie wyższe.
Liczba dni z opadami deszczu maleje, wydłużają się okresy bezopadowe, które bywają przerywane intensywnymi ulewami.
Musimy liczyć się z problemem suszy (meteorologicznej, rolniczej i hydrologicznej), ale i z niszczącym nadmiarem wody. Oba zjawiska pojawiać się mogą w stosunkowo krótkich odstępach czasowych. Gdy po długotrwałej suszy pojawią się ulewy, może to być bardzo niebezpieczne. Spieczona skorupa gruntu nie przyjmie nadmiaru wody (zdarza się że podczas jednego ulewnego deszczu na powierzchnię spada ilość wody odpowiadająca miesięcznej normie opadów), co może skutkować gwałtownymi powodziami.
Zmiana klimatu prowadzić może również do pogorszenia jakości wód. Dotyczy to zarówno rzek (przede wszystkim tych o uproszczonej strukturze biologicznej i obniżonych zdolnościach do samooczyszczania), jak i zbiorników zaporowych, w których mogą nasilać się zakwity sinic.

Kliknij i przeczytaj więcej wiadomości.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #Mazowszepomaga #programywsparcia #solidarnośćmazowiecka
Bardzo ważny temat, brak wody to brak życia !
Dzięki za komunikat o wodzie nie ma życia bez wody