Protest podczas sesji Rady Gminy, banery protestacyjne, petycja i głosy nawołujące do referendum w sprawie odwołania wójt – sprawa likwidacji trzech szkół robi się coraz bardziej poważna.
Mimo że oficjalne decyzje w sprawie zamknięcia szkół nadal nie zapadły, rodzice z trzech zagrożonych szkół robią wszystko, by powstrzymać władze przed podjęciem kroków w kierunku likwidacji placówek. Szkoły podstawowe w Sokołowie, Teodorowie i Zwoleniu to szkoły, o których likwidacji mówi się już od dawna. Na naszym portalu temat poruszany był już wielokrotnie, między innymi w krótkim reportażu dostępnym TUTAJ.
Na grupie „STOP Likwidacji Szkoły w Zwoleniu” na Facebooku ukazała się zapowiedź debaty wójt i rodziców. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu będzie gościć wójt oraz radnych Gminy Gostynin w poniedziałek, 20 stycznia, o godzinie 18:00. Oprócz rodziców i Komitetu Obrony Szkoły w Zwoleniu do debaty dołączą mieszkańcy wsi Zwoleń. Pamiętajmy, że małe szkoły to nie tylko placówki edukacyjne, ale również centra kulturalno-integracyjne dla społeczności wiejskich.
Niedawno omawiana przez nasz portal petycja przeciwko zamknięciu szkoły w Zwoleniu zebrała już 525 podpisów. Petycja dostępna jest TUTAJ. Dodatkowo na stronach szkół w Zwoleniu i Sokołowie na Facebooku pojawiły się posty informujące o sukcesach i historii placówek.
Coraz częściej mówi się również o referendum lokalnym w sprawie odwołania wójt i rady gminy.
Co więcej, sprawą zaczęły interesować się media spoza Gostynina. Portal zwraca szczególną uwagę na sytuację, jaka miała miejsce w trakcie posiedzenia Rady Gminy Gostynin 20 grudnia – wówczas wyłączono transmisję, zanim do głosu dopuszczono obecnych na sali protestujących rodziców. Było to działanie niezgodne z konstytucją. Jednocześnie dziennik podkreśla, że „Kuratorium Oświaty w Warszawie poinformowało, że 'nie wpłynął żaden wniosek Wójta Gminy Gostynin o wydanie opinii Mazowieckiego Kuratora Oświaty w sprawie zamiaru likwidacji’„.
Fot.: Facebook Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu
Niech walczą!!!
Mam nadzieję, że rodzice nie odpuszczą, życzę powodzenia i dużo siły, ale czego się nie robi dla dzieci !
Rodzice walczcie powodzenia
Powodzenia
Mam nadzieję, że się uda 👍
Ludzie, czy wy nie rozumiecie, że 8 szkół n a terenie gminy to jakieś nieporozumienie.
Zajrzyjcie w budżet gminny ile to pożera pieniędzy. To nie wina władz gminnych, to potrzeba obecnej sytuacji. Uważam, że likwidacja tych 3 szkół to nie koniec, ponieważ potrzeba będzie jeszcze większa. Czy w obliczu coraz mniejszej subwencji od Państwa dla gmin, utrzymanie takiej ilości szkół ma sens. Bez likwidacji placówek ucierpią wszystkie szkoły bez wyjątku. Jeszcze raz powtarzam, to nie wina władz gminnych, to po prostu brak kasy z „Góry”.
Dofinansowanie ze środków rządowych jest obecnie większe niż dotychczas . Ktoś tu jest w błędzie albo celowo sieje zamęt .Niech władze logicznie zaczną dokonywać wydatków . Reorganizację należy przeprowadzać stopniowo , a nie tak drastycznie . Czy to jest w porządku jeśli radni bez żadnego zapytania głosują za dalszym zadłużeniem gminy na 20 mln złotych . Jeśli startowali w wyborach tylko dla własnych korzyści , to mogą być odwołani na długo przed zakończeniem kadencji .
To proszę zapoznać się z dofinansowaniem na oświatę w latach 2015-2024, albo i wcześniej. Nie sieję żadnego zamętu, tylko jestem w temacie i znam ten problem od lat. Ktoś to musi zacząć, inaczej przyszłość tej gminy to porażka. Laiku, zadłużenie gminy na takie śmieszne kwoty to jest spłata w czasie 1 roku może 2, uwierz mi, nie siej zamętu ty, który nie ma pojęcia o samorządzie.
Kto wam opowiada bajki o tym braku subwencji? Może powiecie ile dostajecie subwencji na dzieci z tzw. orzeczeniami albo na upośledzone??? Podpowiem: subwencja jest 3 krotna i 9 krotna. Poza tym jak to jest, że np. szkoła w Zwoleniu utrzymała się przy 50 uczniach a nie może utrzymać się przy 80??? Tylko proszę nie wciskać „kitu” o dokładaniu do szkoły, bo wtedy postawimy pytanie SKĄD latami gmina dokładała? Teraz najważniejsze: CO JEST WAŻNE, DOBRO DZIECI I SPOŁECZNOŚCI, CZY…?
I jeszcze te zagrywki niezgodne z Konstytucją , czyli nakazanie wyłączenia transmitowania sesji od momentu kiedy zgromadzeni rodzice zaczęli się wypowiadać . Jakie to jest traktowanie wyborców . Bezczelność . Stołki , które zajmujecie są tymczasowe .
Człowieku, jakie niezgodne z konstytucją. Rodzice wypowiadali się już po zamknięciu obrad
Oczywiście ,że niezgodne z Konstytucją przerwanie transmisji w momencie kiedy rodzice zaczęli się wypowiadać . Nikt z obradujących nie wychodził. Chodziło o to żeby społeczeństwo nie usłyszało głosów rodziców , i taka jest prawda .
Transmisja sesji kończy się wraz z zamknięciem obrad. Rodzice wypowiadali się już po zamknięciu obrad, czyli poza sesją.
To że premier dał podwyżki dla nauczycieli wszyscy wiemy to żeby subwencji na wypłatę dla nauczycieli starczyło to w każdej klasie od 1 do 8 musi być minimum 24 DZIECI bo inaczej do wynagrodzenia DOKŁADA gmina ale o tym premier zapomniał powiedzieć
To są fakty, wystarczy opublikować ile zarabiają nauczyciele i część rodziców przejrzy na oczy, że są tylko narzędziami dyrektorów i nauczycieli tych placówek w walce o utrzymanie dobrze płatnego stanowiska. Myślę, że gdyby wynagrodzenie nauczyciela było uzależnione proporcjonalnie do liczby uczniów na lekcji, sami dążyliby do łączenia szkół w większe! Niestety święte krowy mają kartę praw nauczyciela, której rządzący nie chcą ruszać w obawie przed utratą elektoratu i zrzucają ogromne zobowiązania na samorządy…
…”dyrektorze”…a ilu masz uczniów ze zwiększoną 3 lub 9 krotnie subwencją???
Nieprawda, że dzieci musi być 24 w każdej klasie żeby szkoła nie musiała korzystać z dopłat gmin. To bzdura. Poza tym widzę, że tu wszyscy wyłącznie o pieniądzach. Oślepliście. Człowiek jest najważniejszy, czyli w tym momencie – dzieci. To dla nich jest szkoła, a nie one są dla szkoły. Ludzie, ogarnijcie się. Pieniądze to tylko środek do celu. CELEM JEST CZŁOWIEK!!!
A ja mam taką propozycję niech każdy rodzic dziecka do którego uczęszcza jego dziecko czy to SP Sokołów, SP Zwoleń, SP Teodorów dołoży brakujących pieniędzy ze swoich pieniędzy na wynagrodzenia chociażby pracujących tam nauczycieli
Rodzice dokładają bo państwo pobiera od nich podatki.
Podatki nas wszystkich idę między innymi na subwencję oświaty a wysokość subwencji jest uzależniona od ilości dzieci w szkole brakujące pieniądze musi dołożyć gmina