162. rocznica bitwy Powstania Styczniowego na Ziemi Gostynińskiej [FOTORELACJA]

uroczystość upamiętniająca 162. rocznicę bitwy powstania na Ziemi Gostynińskiej

We wtorek, 12 marca, pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych w Gaśnem odbyła się uroczystość upamiętniająca 162. rocznicę bitwy powstania na Ziemi Gostynińskiej. Celebrację wydarzenia zwieńczyło ognisko patriotyczne.

Pomnik stoi na mogile, w której pochowano 49 powstańców. Zebraliśmy się tam dziś, by uczcić pamięć poległych. Delegacje z rozmaitych instytucji, organizacji i ugrupowań, wśród nich przedstawiciele policji, Solidarności czy Nadleśnictwa Gostynin, złożyli hołd zmarłym w postaci kwiatów i zniczy. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski, a nasze głosy niosły się po lesie, sprawiając, że chwila stała się jeszcze bardziej wyjątkowa. Wzruszający był również występ chóru Various Voices ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu. Dzieci wykonały między innymi „Pieśń Powstańców 1863 r.

Radny powiatowy Adam Waloch, który jest również historykiem, podzielił się z zebranymi garścią informacji o pomniku. Wyjaśnił, że pomnik składa się z trzech pomniejszych elementów. W pierwszej kolejności na mogile pojawiła się najmniejsza z tablic – ustawiono ją tam w maju 1933 roku. Wcześniej Polakom nie wolno było oznaczać grobów powstańców, ale pamięć o mogile przetrwała wśród mieszkańców Gaśna. Kolejny element pomnika pojawił się w 1963 roku. W końcu, w 1998 roku, ustawiono masywny kamień z wyrytą na nim płaskorzeźbą, która przedstawia postać z ryciny Artura Grottgera pt. Bitwa.

Kto nie pamięta o swojej przeszłości, ten nie jest wart przyszłości. Święte słowa. Dlatego apeluję do młodego pokolenia: jak nas braknie, żebyście wy, tak jak my dzisiaj, upamiętniali takie miejsca naszych dziadów i pradziadów i przekazali tę pałeczkę pamięci swoim dzieciom, o co bardzo, bardzo proszę” – zakończył swoją wypowiedź Adam Waloch.

Po zakończeniu uroczystości zebrani wybrali się do pobliskiej siedziby Koła Gospodyń Wiejskich na ognisko patriotyczne.

W tym miejscu polecamy przeczytanie felietonu Powstanie styczniowe na ziemi gostynińskiej autorstwa Tomasza Paszkiewicza. Zostały tam opisane interesujące epizody z czasów bitwy.

Kliknij i obejrzyj pozostałe fotorelacje.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Od najstarszego
Od najnowszego Od najlepiej ocenianego
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ewa
Ewa
9 dni temu

Bardzo podniosła uroczystość, pamiętajmy o naszych przodkach.

Bartek
Bartek
8 dni temu

Dobrze, że chociaż w takich momentach potrafimy się jednoczyć. Powstańcy to nasi wspólni bohaterowie.

Ula
Ula
8 dni temu

Cześć i chwała bohaterom.