Sylwetki kandydatów na stanowisko burmistrza

Zbliżające się wybory samorządowe skupiają uwagę społeczności lokalnej na kandydatach na burmistrza, którzy pragną objąć stanowisko lidera naszego miasta. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej sylwetkom głównych pretendentów oraz ich wizjom dla przyszłości naszej społeczności.

Paweł Kalinowski – polityk urodzony w Warszawie w 1983 roku. Od 2013 r. członek partii Prawo i Sprawiedliwość. Ukończył Mazowiecką Wyższą Szkołę Humanistyczno–Pedagogiczną w Łowiczu na Wydziale Pedagogicznym. W latach 2000-2004 był wolontariuszem w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Gostyninie. Od 2008 roku do grudnia 2014 roku pracował jako terapeuta uzależnień. W 2010 roku uzyskał mandat radnego Rady Miejskiej VI kadencji. W 2014 roku został wybrany na urząd Burmistrza Miasta Gostynina i sprawuje tę funkcję do obecnej chwili.

W planie gospodarczym Pawła Kalinowskiego centralny punkt stanowi obietnica pozyskania inwestora dla terenów po zakładach „ELGO”. Zamierza także stawiać na odnawialne źródła energii i wprowadzić przepisy przyjazne przedsiębiorcom. Podobne założenia programowe były już prezentowane przez kandydata w jego wcześniejszych startach wyborczych.  W filarach rozwoju społecznego znalazły się spacery tematyczne, potańcówki, a także gostyniński wolontariat dla seniorów. Obecny burmistrz zapewnia o dalszym wsparciu organizacji senioralnych. W sektorze dotyczącym rodzin mieści się propozycja dodatkowych miejsc w żłobkach i pełny dostęp do miejsc w przedszkolach. Kalinowski stawia także na budowę nowych mieszkań. Program kulturalny dla miasta skupia się wokół budowy siedziby miejskiej biblioteki i szkoły muzycznej. Kalinowski zamierza budowę skateparku, boiska przy Szkole Podstawowej nr 1 i modernizację obiektu MOSiR.

Dominik Śniecikowski-Robacki – w nastoletnich latach założyciel stowarzyszenia gostynińskiej młodzieży. Działacz społeczny, w tym pomysłodawca projektu rewitalizacji „Rezerwatu Dybanka”. Otrzymał tytuł magistra nauk prawnych po ukończeniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Odbył aplikację legislacyjną. Współpracował z Ministerstwem Rozwoju i Radą Dialogu Społecznego. Pracował w komisjach sejmowych i Parlamencie Europejskim. Od 2015 lat prowadzi kilka działalności gospodarczych. W latach 2019-2021 był dyrektorem w Związku Rzemiosła Polskiego.

Dominik Śniecikowski-Robacki zapowiedział w swojej propozycji wyborczej szereg zmian. W programie „Biznes bez obciążeń” deklaruje chęć sprowadzenia inwestorów poprzez ulgi podatkowe, takich jak obniżka podatku od nieruchomości czy podatku od środków transportowych. Założy także Gostyniński Inkubator Przedsiębiorczości oraz Biuro Obsługi Inwestorów. Dla seniorów przewidziane są bezpłatne profilaktyczne badania, darmowa komunikacja publiczna oraz powołanie Rzecznika Seniorów, który zająłby się ich potrzebami. Kandydat podnosi konieczność budowy Szpitala Miejskiego. Motywem przewodnim segmentu dla młodzieży jest propozycja obiadu za złotówkę. Kolejne punkty programu to: wyprawka dla dzieci, stypendia na studia dla uzdolnionej młodzieży oraz zapewnienie opieki psychologicznej w szkołach. Rozwój infrastrukturalny miasta opierać się ma na budowie mieszkań socjalnych, modernizacji dróg i rewitalizacji miasta. Zapowiadane jest utworzenie deptaku nad Skrwą, odzyskanie terenu Zalewu Piechota i połączenie go z odnowionym Rezerwatem Dybanka. Modernizacja Miejskiej Hali Sportowej, Pływalni i stadionu MOSiR to kolejne punkty programu. Energetyczna transformacja miasta miałaby swoją realizację w budowie elektorwni i ciepłowni geotermalnej, a kompleksowa oferta dopłat do rachunków ma ulżyć kieszeni mieszkańców.

Michał Bartosiak – absolwent gostynińskiej Szkoły Muzycznej, czynny muzyk formacji „Tourklezz”. Startował w wyborach samorządowych w 2010 roku z KWW Siemowit IV. W 2014 roku został radnym z ramienia Inicjatywy dla Gostynina. W 2018 roku uzyskał mandat radnego Powiatu Gostynińskiego. Organizator cyklu „Jazz, Blues, Rock n Roll – koncerty z kulturą” w latach 2013-2023. Pracownik Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Założyciel „Projektu Gostynin”.

Projekt Gostynin w programie skierowanym do młodzieży proponuje utworzenie świetlicy, sali prób oraz powołanie Młodzieżowej Rady Miejskiej. Michał Bartosiak stawia na budowę boiska przy Szkole Podstawowej nr 1, modernizację miasteczka ruchu drogowego i bezpłatne kursy dla młodzieży. Rozwój sportowy miasta miałby skupiać się wokół modernizacji basenu, budowie skateparku, lodowiska i siłowni letniej, a także kompleksu rekreacyjno-sportowego. Kandydat zakłada powrót do miejskiej ligi siatkówki, koszykówki i piłki nożnej. Pomysły na poprawę zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców to przywrócenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz utworzenie centrum rehabilitacji. Rozwój gospodarczy miasta miałby opierać się na Gostynińskiej Strefie Gospodarczej i promocji miasta. Powołana miałaby zostać także Rada Rozwoju Gospodarczego.

Agnieszka Korajczyk-Szyperska – polityk urodzona w 1978 roku. Jest absolwentką Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Była radną Rady Miejskiej w Gostyninie IV, V i VI kadencji. Przez kilka lat zatrudniona w Płockim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Przewodnicząca Zarządu Inicjatywy dla Gostynina od początku powstania stowarzyszenia. W 2023 roku ubiegała się o mandat poselski z list Koalicji Obywatelskiej.

Inicjatywa dla Gostynina w swoich „konkretach” zapowiada remont dworca PKP, parkingu i drogi dojazdowej. Zaznaczamy, że teren ten należy do PKP, o czym informowaliśmy w artykule poświęconym ulicy Kolejowej. Kolejnymi pomysłami są przywrócenie komunikacji miejskiej oraz lodowiska w sezonie zimowym. Kandydatka na stanowisko burmistrza pragnie powrócić także do koncertów pod Ratuszem. Budowa i modernizacja dróg powiatowych oraz oświetlenie przejść dla pieszych mają zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Młodych ludzi do głosowania zachęcić ma budowa sali gimnastycznej przy Liceum Ogólnokształcącym oraz doposażenie szkół w pomoce dydaktyczne. W programie pojawiły się także stałe elementy, takie jak modernizacja dróg powiatowych. Planowana jest budowa schroniska dla zwierząt oraz Biblioteki Powiatowej. Kolejną propozycją jest utworzenie w Gostyninie Strefy Ekonomicznej.


Zbliżające się wybory samorządowe wywołują zainteresowanie społeczności lokalnej, kierując uwagę na różnorodnych wizjach przyszłości prezentowanych przez kandydatów na burmistrza. Każdy z głównych pretendentów w swoich programach kładzie nacisk na różne aspekty rozwoju miasta, od gospodarczych po społeczne. Wybór nowego burmistrza będzie kluczowy dla dalszego kształtowania lokalnej polityki i perspektyw rozwojowych Gostynina.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Od najstarszego
Od najnowszego Od najlepiej ocenianego
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze