26 grudnia obchodzimy drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. W Kościele katolickim obchodzone jest święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. W wielu krajach – również w Polsce – to dzień tradycyjnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi.
Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia jest oficjalnym świętem państwowym w wielu krajach i krainach: Alzacji i Mozeli (Francja), Austrii, Balearach, Bośni i Hercegowinie, Katalonii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Luksemburgu, Macedonii Północnej, Czarnogórze, Norwegii, Filipinach, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Ukrainie i Szwajcarii. Dniem wolnym od pracy jest również w: Australii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy jednak zamiast dnia Świętego Szczepana obchodzą Boxing Day.
W przypadku drugiego dnia świąt nie mamy i nigdy nie mieliśmy do czynienia ze świętem nakazanym. Chociaż sama nazwa „drugi dzień świąt” jest wyłącznie określeniem zwyczajowym, a nie kościelnym, większość katolików nie wyobraża sobie celebrowania Bożego Narodzenia bez wizyty w kościele również 26 grudnia.
W wielu krajach z dniem 26 grudnia wiążą się specyficzne tradycje. W Irlandii to jedno z dziewięciu oficjalnych świąt nazywane Wren Day. Ludzie zakładają stare ubrania, słomiane kapelusze i wędrują od drzwi do drzwi wraz ze sztucznymi strzyżykami. W Walii aż do XIX wieku istniał zwyczaj upuszczania krwi bydłu i biciu gałęziami ostrokrzewu śpiochów i służących. W Katalonii zasiada się do świątecznej uczty, której główną częścią jest cannelloni nadziewany indykiem lub mięsem z zupy escudelli. W Bawarii zachowały się starożytne zwyczaje: uroczyste przejażdżki konne, błogosławieństwo koni lub tzw. rytuał picia, świętowany przez młodych mężczyzn tuż po obrzędach kościelnych.
Święty Szczepan jest patronem Serbii. Tam jednak dzień Świętego Szczepana przypada na 9 stycznia, ponieważ Serbski Kościół Prawosławny przestrzega kalendarza juliańskiego. Średniowieczni władcy Serbii na koronacjach przybierali imię Stefan (Stephen).

Grafika: Kamienowanie św. Szczepana – obraz Luigi Garziego
Dziękuję za informacje