Jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt, które przez starożytnych chrześcijan ze wschodniej części Imperium Rzymskiego obchodzone było jako rzeczywiste Boże Narodzenie oraz wspomnienie pokłonu Mędrców.
Dzień Objawienia Pańskiego (rzeczywista nazwa święta) jest obchodzony 6 stycznia na pamiątkę hołdu oddanego przez trzech Mędrców ze Wschodu Jezusowi narodzonemu w Betlejem.
Z Ewangelii św. Mateusza dowiadujemy się, że gdy w Betlejem narodził się Jezus, Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy, pytając, gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Gdy ujrzeli Dziecię z Maryją, padli na twarz i oddali Mu pokłon. Ofiarowali Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę. Według ormiańskiej ewangelii apokryficznej mędrcami byli: Kacper, Melchior i Baltazar. Ofiarowane przez nich podarki miały swoją symbolikę: złoto to znak królewski, kadzidło – kapłański, a mirra jest zapowiedzią wypełnienia się proroctw Księgi Izajasza.
Początkowo w Betlejem celebrowano jednocześnie przyjście Chrystusa na świat oraz pokłon oddany mu przez Mędrców ze Wschodu. Najwcześniejsze wzmianki o na ten temat pochodzą z przełomu II i III wieku, a ich autorem jest chrześcijański teolog i filozof Klemens z Aleksandrii. Z czasem Boże Narodzenie i Objawienie Pańskie zostały rozdzielone. Jako pierwszy wspomina o tym w swoim kazaniu ówczesny biskup Kapadocji – św. Grzegorz z Nazjanzu.
Zgodnie z tradycją 6 stycznia święci się w kościołach kadzidło oraz kredę. – Drzwi naszych domów lub mieszkań oznaczamy cyframi nowego roku oraz inicjałami imion świętych Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2025) lub w wersji łacińskiej (C+M+B 2025), co możemy również przetłumaczyć jako +Christus mansionem benedicat+ (Niech Chrystus błogosławi [ten] dom)” – instruuje ks. Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.
Do 1960 roku święto Trzech Króli było w Polsce dniem wolnym od pracy. Do tradycji tej powrócono od 2011 roku dzięki zmianom w kodeksie pracy i w ustawie o dniach wolnych od pracy.

Fot.: El Greco: Mędrcy ze Wschodu adorują Dzieciątko Jezus
Błogosławieństwa dla wszystkich, na ten nowy rok.