Gmina Gostynin w ogólnopolskiej akcji

Stop Pożarom Traw.

Urząd Gminy Gostynin, podobnie jak we wcześniejszych latach, przyłączył się do społecznej kampanii organizowanej przez Państwową Straż Pożarną „Stop Pożarom Traw”.

Wciąż w Polsce nie brakuje rolników, którym wydaje się, że wypalanie traw, zarośli, trzcinowisk, resztek słomy i chwastów prowadzi do użyźnienia gleby i umożliwia przy tym pozbycie się nasion niepożądanych roślin. Z badań wynika jednak, że po pożarze gleba jest wyjałowiona, nie dochodzi w niej do naturalnego rozkładu resztek roślinnych, proces formowania się próchnicy jest przerwany, giną liczne organizmy żywe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gleby i całego ekosystemu, a do atmosfery przedostaje się wiele związków chemicznych, trujących ludzi i zwierzęta.

Wypalanie traw i nieużytków rolnych jest nie tylko bardzo niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, ale również nielegalne. Za celowe wzniecenie ognia grozi bowiem mandat, kara grzywny, a nawet więzienie. Warto pamiętać również o tym, że osoby wypalające trawy lub nieużytki mogą stracić prawo do przyznawania dopłat bezpośrednich i obszarowych. Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa może nałożyć na rolnika karę finansową, która zmniejszy wszystkie otrzymywane przez niego płatności. 

Najlepszym sposobem na pozbycie się roślinnych pozostałości jest kompostowanie. Kompost użyźnia glebę i zwiększa plony, nie szkodząc środowisku. 

Aby zwiększyć świadomość społeczną i zapobiegać pożarom traw, została stworzona kampania informacyjna „Stop Pożarom Traw”. Od lat wspiera ona działania edukacyjne i interwencyjne; przypomina, że ochrona przyrody to nasza wspólna odpowiedzialność; edukuje społeczeństwo i pomaga w przeciwdziałaniu powszechnemu wypalaniu nieużytków. 

Za wypalanie gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów grozi kara aresztu, ograniczenie wolności lub grzywna do 30 tysięcy złotych.

Rozniecanie ognia w lasach i na terenach śródleśnych oraz w odległości do 100 m od granicy lasu rozniecanie ognia (poza wyznaczonymi do tego celu miejscami) zagrożone jest karą aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość wynosi od 20 do 5000 zł oraz karą pozbawienia wolności od roku do dziesięciu lat.

Kliknij i przeczytaj więcej wiadomości.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Od najstarszego
Od najnowszego Od najlepiej ocenianego
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ola
Ola
8 dni temu

To bardzo ważna kwestia, zgadzam się stop wypalania traw i niszczeniu ekosystemów

Karo
Karo
7 dni temu

W wypalaniu traw często giną małe zwierzątka, pamiętajmy o tym i nie róbmy tego.