Gdy Siemowit IV zaczynał swe panowanie na ziemi gostynińskiej, jego głowę zaprzątały kwestie związane z sukcesją po Ludwiku Andegaweńskim, który zmarł 14 września 1382 roku. Nie mający jeszcze żony książę z dynastii piastów wydawał się być niemal idealnym kandydatem do polskiego tronu. Młody mazowiecki książę mógł liczyć na całkiem spore poparcie ze strony kujawskich i wielkopolskich możnowładców. Mieli oni nadzieję, że popierając królewskie ambicje Siemowita, sami zyskają większy wpływ na losy Rzeczypospolitej. Pamiętali przy tym, że ojciec księcia – Siemowit III był niezwykle gospodarny i dbał o Mazowsze, rozwijając je niemal w każdej dziedzinie życia.
Niestety nie wszyscy ówcześnie możnowładcy pozytywnie wypowiadali się na temat Siemowita IV. Zdecydowanie przeciwni byli mu przedstawiciele Małopolski, których pozycja była na tyle mocna i ugruntowana, że mieli realny wpływ na ośrodek królewskiej władzy znajdujący się wówczas w Krakowie.
W 1383 roku doszło do zjazdu w Sieradzu. Obradująca tam szlachta obwołała księcia mazowieckiego Siemowita IV królem polskim. Część historyków twierdzi, że nasz książę następnego dnia zrezygnował z tronu. Inni podkreślają, że na jego koronację nie godzili się przedstawiciele szlachty małopolskiej, chcąc wydać Jadwigę za księcia Litwy – Jagiełłę. W owych czasach związek z Litwą oznaczałby dla Polski koniec zależności od Węgier i dynastii Luksemburgów. Jeszcze bardziej istotne znaczenie miała możliwość pozyskania – poprzez małżeństwo z Jagiełłą – bardzo poważnego sojusznika w zmaganiach z zakonem krzyżackim.
Jadwiga została koronowana na króla Polski 16 października 1384. Określano ją jako dobrego władcę, który dba o wykształcenie i rozwój nauk, prowadzi pokojową dyplomację. Udało jej się doprowadzić do ugody między mężem – Władysławem i jego bratem Witoldem. Jadwiga pozostała tytularnym królem Polski do swej śmierci w 1399. Data ta jest równoznaczna z końcem panowania Andegawenów w Polsce, a początkiem dynastii Jagiellonów.
Ślub Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława Jagiełły odbył się 18 lutego 1386 roku w katedrze na Wawelu w Krakowie. To było jedno z najważniejszych wydarzeń nie tylko historii w Polski, ale i ówczesnej Europy Środowo-Wschodniej. Ślubu udzielił arcybiskup gnieźnieński Bodzanta, który udzielił Jagielle również sakramentu chrztu.

Grafika: Wikimedia
Dziękuję za przybliżanie historii, ona wbrew pozorom jest ciekawa
Przecież, historia jest nauczycielką życia, dobrze byłoby, choć trochę się w niej orientować.