Rzekomy pomór drobiu dotknął niektóre z miejscowości na terenie powiatu gostynińskiego. Co to oznacza w praktyce?
Przede wszystkim warto wyjaśnić, że “rzekomy pomór drobiu” to pełna nazwa choroby drobiu nazywanej również chorobą Newcastle. Absolutnie nie chodzi o to, że pomór drobiu jest niepotwierdzony. Choroba została wykryta, a obok ptasiej grypy jest jedną z najgroźniejszych chorób wirusowych występujących u ptactwa.
Na stronie Urzędu Gminy Gostynin czytamy, że za obszar zapowietrzony, czyli obszar bezpośrednio wokół ogniska choroby, uznaje się następujące miejscowości: Anielin, Halinów, Kleniew, Lisica – z wyjątkiem części miejscowości położonej na północny wschód od drogi pomiędzy miejscowościami: Sierakówek i Ruszków, Marianów Sierakowski, Nowa Wieś, Osiny, Sieraków, Sierakówek, Stanisławów oraz Zaborów Stary.
Obszar zagrożony, czyli rejony, gdzie należy przeprowadzać działania zapobiegające wystąpieniu choroby uznaje się miejscowości: Baby Dolne, Baby Górne, Belno, Budy Kozickie, Feliksów, Gaśno, Huta Zaborowska, Jastrzębia, Kiełpieniec, Kozice, Lipa, Lisica na północny wschód od drogi pomiędzy miejscowościami Sierakówek i Ruszków, Leśniewice, Łokietnica, Mysłownia Nowa, Niecki, Osada, Polesie, Pomarzanki, Ruszków, Rybne, Rębów, Sałki, Skrzany, Sokołów, Solec, Stanisławów Skrzański, Strzałki, Zaborów Nowy, Zieleniec.
Niestety zwalczanie choroby polega przede wszystkim na uboju drobiu i zniszczeniu jaj. Niezbędna jest także dezynfekcja.
Na ostatniej sesji Rady Powiatu Jacek Nowicki, Kierownik biura ds. Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa pokrótce omówił temat. Na terenie gminy Gostynin chorobę “ten rok zaczął się od wykrycia dnia 16 stycznia 2025 ogniska rzekomego pomoru drobiu w Sierakowie w gminie Gostynin. Proszę Państwa, ognisko, które zostało wykryte; dokonano zaraz następnego dnia uboju w ognisku. Dokonano uboju ponad 180 tysięcy brojlerów kurzych, ale to nie wszystko; w strefie zapowietrzonej 1,5 kilometra, jest to taka strefa uboju prewencyjnego dokonanego w następnych dniach. W tej strefie dokonano uboju ponad 366 tysięcy brojlerów kurzych i ponad 33 tysięcy brojlerów kaczych”.
Same nieszczęścia nas spotykają.
Jak nie urok, to….. ciągle coś, jak tu żyć?
Ważne że wcześnie wykryto chorobę drobiu.
Nigdy nie słyszałem o takiej chorobie – ciekawe .