Paweł Tomaszewski nominowany do nagrody „Fryderyk”. Przybliżamy jego twórczość

Paweł Tomaszewski, rodowity Gostyninianin, jest postacią wybitną na polskiej scenie muzycznej, którego talent i pasja do muzyki zostały ostatnio docenione przez nominację do prestiżowej nagrody „Fryderyk”. Jego muzyczna podróż rozpoczęła się w rodzinnym mieście, gdzie pierwsze kroki stawiał pod okiem lokalnych nauczycieli.

Paweł Tomaszewski ukończył studia na kierunku Kompozycji, Interpretacji, Edukacji oraz Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, zdobywając dyplom w dziedzinie pianistyki, kompozycji oraz aranżacji.

Już w trakcie edukacji na akademii, Tomaszewski założył swoje pierwsze muzyczne przedsięwzięcie – trio noszące jego nazwisko. Zespół ten zyskał uznanie, zdobywając nagrody na festiwalach i konkursach muzycznych w kraju. W trzecim roku nauki na akademii, Paweł Tomaszewski dołączył do projektu reaktywowanego przez perkusistę Eryka Kulma – zespołu Quintessence, który cieszył się dużą popularnością na polskiej scenie jazzowej w latach 90. Przez dekadę, skład grupy uzupełniały wybitne postaci polskiej muzyki, takie jak Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik czy Maciej Sikała. Współpraca ta zaowocowała licznymi występami na żywo oraz albumem „Back to the Presence”, wydanym w 2005 roku.

Edukacja Tomaszewskiego nie ograniczyła się jednak tylko do granic kraju. Kontynuował swoje studia za granicą, co pozwoliło mu na wymianę doświadczeń z muzykami z całego świata i rozwijanie swojego unikalnego stylu. Istotnym etapem w rozwoju artystycznym Pawła Tomaszewskiego była współpraca z Jarosławem Śmietaną i jego kwartetem, dzięki której miał okazję występować na scenach międzynarodowych, w tym w Niemczech, Belgii, Francji, Anglii, Szkocji, Rumunii, Rosji, Białorusi, Litwie, Gruzji oraz Wietnamie.

W 2009 roku, dzieło „Dedication” stworzone przez kwartet pod kierownictwem Grzegorza Nagórskiego, z udziałem Pawła Tomaszewskiego, zdobyło nagrodę „Fryderyk” za najlepszy debiut roku. W tymże roku, Tomaszewski objął funkcje producenta muzycznego, lidera, aranżera i pianisty w inicjatywie „Kaczmarski & Jazz”, która miała swój pierwszy pokaz na scenie festiwalu Jazz Jamboree.

W 2011 roku Paweł Tomaszewski założył zespół The Gentlemen, który miał zaszczyt reprezentować Polskę na Festiwalu Kultury Europejskiej w Algierze. Ich koncert cieszył się ogromnym uznaniem wśród widzów, co zaowocowało kolejnym zaproszeniem od ambasady polskiej w Algierze na następną odsłonę tego festiwalu. W 2014 roku Paweł Tomaszewski wydał album „Love Revisited”, nagrany z Wojciechem Myrczkiem, który zyskał uznanie nie tylko w środowisku jazzowym. Projekt ten był prezentowany na międzynarodowych festiwalach, w tym na Montreux Jazz Festival w Szwajcarii i Noc Konserwatorium w Sankt Petersburgu. W 2015 r. został odznaczony Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji w dziedzinie „Kultura”.

Tomaszewski jest nie tylko wykonawcą, ale również cenionym pedagogiem, dzielącym się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi muzykami. Jego zaangażowanie w edukację muzyczną przyczynia się do rozwoju kolejnych pokoleń talentów.

W dniu 22 marca, na 30. gali Fryderyków, organizowanej przez Akademię Fonograficzną, Paweł Tomaszewski otrzymał nominacje w dwóch kategoriach: jako Artysta Jazzowy Roku oraz za Album Jazzowy Roku „Coincidence”, nagrany z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Szczecińskiej.

Album „Coincidence” prezentuje dwie jazzowe suity, które zostały skomponowane na zlecenie Filharmonii Szczecińskiej. „Three Crowns”, pierwsza z nich, to kompozycja dla orkiestry symfonicznej, jazzowego sekstetu i solisty, do której Paweł Tomaszewski stworzył zarówno muzykę, jak i tekst, czerpiąc inspirację z legendy o św. Kindze. Druga suita, „Przypadek”, nawiązuje do dzieła Wojciecha Kilara skomponowanego do filmu Krzysztofa Kieślowskiego pod tym samym tytułem, stanowiąc hołd dla tej wybitnej polskiej produkcji filmowej.

Nagrody „Fryderyk” przyznawane są przez Akademię Fonograficzną, utworzoną przez Związek Producentów Audio Video, składającą się z jury liczącego ponad 1500 osób, w tym artystów, twórców, producentów, dziennikarzy oraz przedstawicieli przemysłu muzycznego. Kandydaci wybierani są poprzez tajne głosowanie przeprowadzane wśród członków Akademii, którzy są podzieleni na trzy kategorie: muzyka rozrywkowa, muzyka poważna i jazz.

Paweł Tomaszewski, z korzeniami w Gostyninie, jest przykładem artysty, który dzięki determinacji, ciężkiej pracy i nieustannemu doskonaleniu swoich umiejętności, osiągnął międzynarodowy sukces, nie zapominając jednocześnie o swoich lokalnych korzeniach. Jego kariera jest inspiracją dla młodych muzyków, pokazując, że marzenia o wielkiej scenie są w zasięgu ręki dla tych, którzy są gotowi poświęcić się swojej pasji.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Od najstarszego
Od najnowszego Od najlepiej ocenianego
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze