Dzień Wszystkich Świętych to okazja do przypomnienia osób, które trwale zapisały się w historii naszego miasta i regionu. Jedni związani byli z nim z racji swego urodzenia, inni przez swoją działalność.
Gostynin był lokowany 8 marca 1382 r. przez księcia płockiego Siemowita IV, który był też jednym z budowniczych zamku. Starosta gostyniński Krzysztof Szydłowiecki rozbudował zamek, tworząc z niego godną królów rezydencję. Na zamku przetrzymywany był car Wasyl Szujski, jedyny rosyjski władca, który zmarł poza granicami swojej ojczyzny. Jakub z Gostynina to pierwszy świecki rektor Akademii Krakowskiej. Michał Dzierżanowski w czasach konfederacji barskiej był marszałkiem ziemi gostynińskiej. Dał się poznać w wielu krajach świata. Mówi się, że był nawet królem Madagaskaru. Rajmund Rembieliński jako prezes Komisji Województwa Mazowieckiego był odpowiedzialny za tworzenie osad sukienniczych. Jedna z nich powstała w Gostyninie, przyczyniając się do znaczącego rozwoju gospodarczego naszego miasta. Architekt Hilary Szpilowski odpowiadał m. in. za przekształcenie ruin zamku w kościół ewangelicki i projekt nowego ratusza.
Pionierem polskiego skautingu i twórcą ruchu harcerskiego był urodzony w Trębkach Andrzej Małkowski. Pochodzący z Sannik Jan Godzimir Jaworski znany jest jako jeden z pierwszych polskich sinologów, znawców języków chińskiego i japońskiego.
Dzięki burmistrzowi Michałowi Żylińskiemu Gostynin po pierwszej wojnie światowej zaczął wracać do swej dawnej świetności. Znanymi działaczami ludowymi i posłami na Sejm II Rzeczypospolitej byli Andrzej Czapski i Antoni Kujawa.
Stefan Fabiszewski był jednym z budowniczych Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, a wśród jej obrońców we wrześniu 1939 r. znalazł się Stanisław Trela. Księża Antoni Dubas, Stanisław Krzystosik i Kazimierz Stankiewicz dobrowolnie oddali się w ręce hitlerowców, by ratować życie proboszcza Apolinarego Kaczyńskiego, który ostatecznie również zginął z rąk niemieckich oprawców.
Izabeli Galickiej, córce znanego psychiatry Karola Mikulskiego zawdzięczamy odkrycie w Kosowie Lackim (wspólnie z Hanną Sygietyńską-Kwoczyńską) obrazu „Ekstaza świętego Franciszka”, którego autorem był słynny El Greco (to jedyny w Polsce obraz tego artysty).
Urodzona w podgostynińskim Patrowie Barbara Kwiatkowska-Lass była jedną z najpiękniejszych, chociaż nie do końca docenionych, polskich aktorek. Pochodząca z podgostynińskiego Słupa Maria Kownacka zasłynęła jako autorka wielu książek dla dzieci (najbardziej znaną ze stworzonych przez nią postaci był kultowy Plastuś). Dzięki ks. Józefowi Gerwatowskiemu powstał kościół Matki Bożej Królowej Kościoła, siedziba parafii Św. Marcina (konsekrowany 17 września 1978 r.). Popadające w stagnację miasto ożywił burmistrz Włodzimierz Śniecikowski. „I to by było na tyle” – jak mawiał urodzony w Gostyninie doskonały satyryk Jan Tadeusz Stanisławski.
Pamiętajmy o naszych przodkach, szczególnie dzisiaj.
Dziękuję za ten artykuł
Ilu wspaniałych, miło przeczytać.
RIP
Doskonały „skrót” wspomnień o znanych bliskich naszemu miastu.