O guziku, czyli savoir-vivre męskiego ubioru w pigułce [FELIETON]

Drodzy Panowie, czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego James Bond zawsze wygląda nienagannie? Sekret tkwi w szczegółach, a te szczegóły to właśnie zasady savoir-vivre męskiego ubioru. Dzisiaj skupimy się na jednym, niepozornym elemencie – guziku. Odpowiednie zapinanie marynarki, dobór dodatków i kolorów może zdziałać cuda dla Waszego wizerunku. A to wszystko za sprawą pewnego króla…

Król Edward VII – trendsetter w męskiej modzie


Cofnijmy się na chwilę do początku XX wieku, kiedy to król Edward VII wyznaczał trendy w męskiej modzie. To właśnie on spopularyzował marynarkę jednorzędową z dwoma guzikami, którą nosimy do dziś. Król Edward słynął z nienagannego stylu i dbałości o detale. To on wprowadził zasadę, że dolny guzik marynarki powinien pozostać rozpięty. Dlaczego? Legenda głosi, że król Edward miał lekką nadwagę i rozpięty dolny guzik zapewniał mu większy komfort. Inna teoria mówi, że król po prostu chciał się wyróżnić i stworzyć nowy trend.

Garnitur – fundament męskiej elegancji

Garnitur to podstawa garderoby każdego mężczyzny. Dobrze skrojony, podkreśla sylwetkę i dodaje pewności siebie. Pamiętajmy jednak, że garnitur to nie tylko marynarka i spodnie. To także koszula, krawat, buty i dodatki, które tworzą spójną całość.

Guziki – więcej niż tylko zapięcie

Zapinanie marynarki to nie lada sztuka. W przypadku marynarki jednorzędowej z dwoma guzikami, zapinamy tylko górny guzik. Dolny guzik pozostaje zawsze rozpięty. To zasada, której warto przestrzegać, nie tylko ze względu na tradycję, ale także ze względów praktycznych i estetycznych. Dziś zapinanie wszystkich guzików w marynarce uchodzi za faux pas.
W przypadku marynarki dwurzędowej, zapinamy wszystkie guziki. To zasada, której nie należy łamać. Marynarka dwurzędowa ma bardziej formalny charakter i wymaga odpowiedniego traktowania.

Dodatki – kropka nad i

Dobrze dobrany krawat, poszetka, spinki do mankietów i buty to wisienka na torcie męskiej stylizacji. Pamiętajmy jednak, że mniej znaczy więcej. Nie przesadzajmy z ilością dodatków i starajmy się zachować umiar.

Kolory – harmonia i kontrast

Dobór kolorów to kwestia indywidualnych preferencji, ale warto pamiętać o kilku zasadach. Garnitur powinien być stonowany, w kolorze granatowym, szarym lub czarnym. Koszula może być biała lub błękitna. Krawat i poszetka mogą wprowadzić odrobinę koloru, ale powinny harmonizować z resztą stroju.

Podsumowanie

Savoir-vivre męskiego ubioru to nie tylko zasady, ale także sztuka wyrażania siebie poprzez ubiór. Pamiętajmy, że dobrze ubrany mężczyzna to mężczyzna pewny siebie, który wie, czego chce. Dlatego warto poświęcić chwilę na dopracowanie swojego wizerunku. Zaczynając od guzika, a kończąc na hołdzie dla króla Edwarda VII, który zrewolucjonizował męską modę.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Od najstarszego
Od najnowszego Od najlepiej ocenianego
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze