W sobotni wieczór w kościele parafii świętego Kazimierza w Lucieniu odbyły się nieszpory o świętym Kazimierzu Jagiellończyku, podczas których poświęcony został obraz patrona parafii.
Choroba ojca Pawła Stępkowskiego wymusiła zmiany w programie pierwszego dnia uroczystości związanych z wprowadzeniem relikwii św. Kazimierza Jagiellończyka do kościoła p w Matki Bożej Różańcowej w Lucieniu. Założyciel wspólnoty w Yuste musiał pozostać w swoim hiszpańskim klasztorze. Sylwetkę patrona lucieńskiej parafii przed sobotnimi nieszporami przedstawił więc Jacek Hryniewicz – nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 2 im. Adama Mickiewicza w Ciechanowie, przewodnik turystyczny, miłośnik turystyki rowerowej, podkreślający, że korzenie jego rodziny wywodzą się z Kresów Wschodnich.
Prelegent przybliżył życiorys Kazimierza Jagiellończyka, podkreślając staranne wychowanie, jakie odebrał on nie tylko dzięki swej matce – Elżbiecie Rakuszance, ale również dzięki Janowi Długoszowi, jednemu z najznamienitszych polskich historyków wszystkich czasów oraz Filipowi Buonaccorsiemu, znanemu lepiej jako Kalimach, najbardziej wówczas znanemu humaniście. Mówił nie tylko o niezwykłym życiorysie królewskiego syna (więcej na ten temat przeczytać można TUTAJ, ale również o jeszcze bardziej niezwykłej historii związanej z jego kanonizacją. Jako pierwszy Kazimierza Jagiellończyka ogłosił świętym papież Leon X, jednak z powodu zarazy, która panowała wówczas w Rzymie, biskup płocki Erazm Ciołek zmarł w Wiecznym Mieście i nie dowiózł do Polski dokumentów poświadczających świętość Kazimierza. Dzięki królowi Zygmuntowi III Wazie świętość Kazimierza potwierdzona została przez papieża Klemensa VIII.
Jacek Hryniewicz mówił również o kościele pod wezwaniem św. Kazimierza, który w latach 1604–1618 wzniesiony został w Wilnie. Do jego najciekawszych elementów architektonicznych należy jedna z kopuł, której kształt jest odwzorowaniem mitry noszonej przez Kazimierza Jagiellończyka.
W czasie nieszporów zaśpiewali Michał Pilichowicz i Łukasz Dembowski oraz połączone chóry Arce Cantores i Vox Cordis. Ostatnim akcentem nieszporów było poświęcenie obrazu św Kazimierza Jagiellończyka – patrona parafii w Lucieniu.
Główna część lucieńskich uroczystości rozpocznie się dzisiaj (niedziela 2 marca) o 11.30 wykładem dr. Radosława Lolo „Święty Kazimierz. Perspektywa historyczna”. O 12.00 rozpocznie się Msza święta, której przewodniczył będzie bp Piotr Libera, a po zakończeniu Eucharystii odbywać się będą „Lucieńskie Kaziuki”.

































Kolejne wzruszające wydarzenie