Honor dla podziemnej armii

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

Sejm RP 9 stycznia 2025 roku uchwalił, że 14 lutego obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.

Nowe święto zostało ustanowione, aby oddać hołd „największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego”.

Data nie jest przypadkowa. Właśnie 14 lutego 1942 r. generał Władysław Sikorski powołał do życia Armię Krajową, która stała się kontynuatorką działań Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej. Historia AK to jeden z fundamentów naszej narodowej tożsamości i symbol polskiej niezłomności w walce o suwerenność.

Walcząca o niepodległość Polski Armia Krajowa była w czasie drugiej wojny światowej największą armią podziemnej Europy, będąc wzorem dla innych organizacji konspiracyjnych okupowanej Europy. Przez cały czas swego istnienia AK podlegała najwyższym władzom państwowym i wojskowym Rzeczypospolitej na obczyźnie. 

Na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego dowództwo Armii Krajowej miało dokonać scalenia wszystkich istniejących w kraju organizacji zbrojnych. Udało się zjednoczyć większość rozproszonych wojskowych sił konspiracyjnych, dzięki czemu w 1944 roku AK liczyła ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów i ok. 35–40 tys. ochotników w oddziałach leśnych. 

W okresie stalinizmu żołnierze AK byli prześladowani przez władze komunistyczne. Wielu z nich skazano na karę śmierci lub wieloletniego więzienia, ale moralna spuścizna podziemnego Wojska Polskiego nie zniknęła i stanowi wielki kapitał w kształtowaniu patriotyzmu polskiej młodzieży.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej ma służyć kultywowaniu pamięci o niezłomnej postawie wojowników Polskiego Państwa Podziemnego. Nowe święto przypadające na 14 lutego ma być okazją do oddania hołdu tym, którzy zginęli w walce o wolną Polskę.

Kliknij, aby poczytać więcej o historii.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Od najstarszego
Od najnowszego Od najlepiej ocenianego
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Lena
Lena
2 miesięcy temu

Cześć i chwała bohaterom.