MPEC stawia na OZE

MPEC stawia na OZE

Główny księgowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gostyninie Ewelina Czerwińska podczas sesji Rady Miasta poinformowała, że firma zamierza zainwestować w turbinę wiatrową i panele fotowoltaiczne.

Ewelina Czerwińska, która występowała w imieniu nieobecnego prezesa Szymona Niecia, zreferowała działania podejmowane przez firmę w 2024 roku. W lipcu 2024 roku zakończyła się „Budowa sieci cieplnej magistralnej”, która powstała w najnowszej technologii sieci preizolowanych wraz z instalacją alarmową. Nowy odcinek o długości 1037 metrów zapewnia bezpieczeństwo i sprawność energetyczną całego systemu ciepłowniczego. Koszt inwestycji to 6,95 miliona złotych. Ważną inwestycją była również modernizacja sieci cieplnej przy ulicy Floriańskiej w kierunku Wyszyńskiego – niezbędna ze względu na wiek dotychczasowej sieci, jej zły stan techniczny i awarię. Wymieniono 56 metrów sieci, a koszt wyniósł 241 tysięcy zł.

W 2024 roku sprzedaż energii cieplnej była najniższa od wielu lat. Wśród odbiorców energii cieplnej 78 procent stanowi budownictwo mieszkaniowe, 14 proc – instytucje, a 8 proc – szkoły i przedszkola. Ewelina Czerwińska podkreśliła, że w 2024 roku wprowadzone zostały nowe ceny energii cieplnej, niższe o 15 procent od stosowanych wcześniej. Będą one obowiązywały do listopada 2025 roku. 

MPEC przewiduje budowę turbiny wiatrowej o maksymalnej mocy 40 KW (trwają już prace projektowe), która pozwoliłaby ograniczyć zużycie energii elektrycznej o około 10 procent. Inwestycja powinna zwrócić się w ciągu pięciu lat. W planach są również budowa instalacji fotowoltaicznej oraz budowa kotła elektrycznego zasilanego z OZE. 

Bardzo się cieszę z faktu, że wreszcie w tym kraju zaistniała obniżka ceny o 15 procent. Cieszę się, że wchodzicie w OZE i zamierzacie stosować panele fotowoltaiczne, bo wykorzystywanie paliw ciekłych i stałych musi się kiedyś skończyć – mówił radny Stanisław Wróblewski.

Agnieszka Korytkowska, prezes Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta w Gostyninie w swoim sprawozdaniu mówiła o odbiorze i transporcie odpadów w 2024 r, ale nie omieszkała również powiedzieć o problemach związanych z początkiem obecnego roku. Podkreślała niewłaściwą segregację tworzyw sztucznych, papieru, szkła, bioodpadów i tekstyliów, które często trafiają do pojemników na odpady niesegregowane. 

Na pytanie Artura Szulwacha, wiceprzewodniczącego Rady Miasta, o bałagan przy jednej z altanek śmietnikowych na osiedlu Bema, pani prezes wyjaśniła, że za ten stan rzeczy odpowiada zarządca sąsiednich budynków. Podkreśliła również, że wiele osób prowadzących remonty swoich mieszkań, nie korzysta (mimo ustawowego obowiązku) z worków typu big bag. – Pracownicy Urzędu Miasta Gostynina wielokrotnie interweniowali telefonicznie u zarządców w sprawie czystości przy altankach – mówiła burmistrz Agnieszka Korajczyk-Szyperska. – Rozwiązanie wydaje się stosunkowo proste. Wystarczy, aby zarządca dowiedział się, kto z danego terenu prowadzi remont mieszkania i nakazał tej osobie uprzątnięcie nieporządku. 

Kliknij i przeczytaj więcej wiadomości.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Od najstarszego
Od najnowszego Od najlepiej ocenianego
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ewa
Ewa
30 dni temu

Tyle czasu minęło, a ludzie wciąż nie potrafią odpowiednio segregować śmieci. Dobrze że będziemy stawiać na energię wiatrową i fotowoltaike

Grzegorz
Grzegorz
30 dni temu

Klimatycznie się zrobiło, chociaż słyszałem że ta fotowoltaika nie jest za dobra

Rozwiązanie wydaje się stosunkowo proste
Rozwiązanie wydaje się stosunkowo proste
30 dni temu

Ta Pani Burmistrzyni rozwiązanie wydaje się stosunkowo proste, jak to powiedział ostatnio minister spraw zagranicznych życzę powodzenia

Kuś
Kuś
29 dni temu

Energia odnawialna…powodzenia