Do 11 kwietnia trwa nabór do programu „Mazowsze dla czystego powietrza”. Dofinansowanie można otrzymać na zakup ekologicznych źródeł ciepła, dofinansowanie do nośników energii czy czyszczenie ulic na mokro.
Prawo do składania wniosków mają wszystkie gminy z województwa mazowieckiego. W zależności od rodzaju zadania, o którego dofinansowanie się ubiegają, wsparcie może wynieść od 150 do 300 tys. zł. Szczegółowy zakres i warunki udzielania pomocy finansowej są określone w regulaminie na stronie www.powietrze.mazovia.pl.
W ubiegłorocznej edycji programu „Mazowsze dla czystego powietrza” wsparcie udzielone zostało 110 projektom o łącznej wartości 9,1 miliona złotych. W 2025 r. władze naszego województwa przeznaczyły na realizację programu prawie 7,7 mln zł. Warto w tym miejscu podkreślić, że w Warszawie zlikwidowano do tej pory około 90 procent wszystkich kopciuchów. Na całym Mazowszu do wymiany pozostało jeszcze 300 tys. palenisk starego typu.
– Konsekwentnie wspieramy mniej zamożnych mieszkańców w wymianie źródeł ciepła, a 88 ekodoradców naszych w gminach służy radą i wiedzą wszystkim, którzy chcą zmienić piec na ekologiczny lub przeprowadzić termomodernizację – mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Ekodoradcy działają również w Gostyninie oraz wszystkich gminach należących do powiatu gostynińskiego.
Program „Mazowsze dla czystego powietrza” służy poprawie jakości powietrza oraz zmniejszeniu zjawiska ubóstwa energetycznego w regionie dzięki dofinansowywaniu wymiany przestarzałych pieców oraz nośników energii. Projekt samorządu województwa mazowieckiego jest kontynuowany w nieco zmienionej formule. Katalog zadań, na jakie gminy mogą pozyskać środki, został zmodyfikowany o inicjatywy, które wcześniej obejmował program „Mazowsze dla czystego ciepła”. Gminy będą mogły uzyskać dofinansowanie m. in. na wsparcie mieszkańców w wymianie źródeł ciepła wraz z termomodernizacją, czy zakup urządzeń do czyszczenia ulic na mokro.
Szczegółowy zakres i warunki udzielania pomocy finansowej są określone w regulaminie na stronie www.powietrze.mazovia.pl. Termin składania wniosków mija 11 kwietnia 2025 r. Można je składać elektronicznie za pomocą ePUAP, a w przypadku awarii systemu ePUAP także mailowo na adres: gospodarka.odpadami@mazovia.pl.

Ja skorzystałam z dotacji na wymianę kopciucha na piec gazowy, ale najpierw musiałam wszystkie koszty ponieść, zbierać rachunki, a potem dostałam zwrot kosztów , oczywiście nie w całości, około 50 % tylko. Także najpierw pożyczka z banku , bo inaczej nic z tego.
Podobno za kilka lat wszyscy właściciele pieców węglowych muszą wymienić je na ekologiczne. Podejrzewam że niewielu będzie na to stać. A pomoc finansowa państwa będzie znikoma w porównaniu do kosztów.