Gostynin powyżej średniej krajowej

Przeciętny Polak czyta 0,6 książki rocznie (przeciętny Czech – 17). Tymczasem przeciętny mieszkaniec Gostynina czyta 4,11 książki na rok. 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 1 stycznia 2024 r. nasze miasto liczyło 16986 mieszkańców. Z informacji, które otrzymaliśmy z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina, wynika, że w minionym roku wypożyczonych zostało łącznie 69810 pozycji (69 332 książek i 478 audiobooków). Daje to średnią 4,11 książki na osobę. W filii nr 1 przy ul. Płockiej wypożyczono łącznie 39209 książek (444 audiobooki), w wypożyczalni dla dorosłych – 25526 książki (18 audiobooków), a w Bibliotece dla dzieci i młodzieży im. Stasia i Nel – 5075 książek (16 audiobooków).

Z bibliotecznego księgozbioru systematycznie korzysta 1646 mieszkańców Gostynina (755 w filii, 501 w wypożyczalni dla dorosłych i 390 w bibliotece dla dzieci i młodzieży). Gostyniński rekordzista, który korzysta z filii nr 1, pochwalić się może wypożyczeniem w 2024 roku aż 299 książek. 

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina ma w swoich zasobach 50648 książek, z czego w wypożyczalni dla dorosłych – 22530, w filii nr 1 – 16992, a w bibliotece dla dzieci i młodzieży – 11126. W 2024 roku zbiory wzbogaciły się łącznie o 2765 książek i 113 audiobooków (wypożyczalnia dla dorosłych –1020 książek, filia – 1009 książek, biblioteka dla dzieci i młodzieży – 736). 

– Kupując nowe książki, nie kierujemy się własnymi gustami, ale podpowiedziami naszych czytelników, którzy sugerują, jakie tytuły najbardziej ich interesują – powiedziała nam Kamila Ostrowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina. – Jako przykład podać mogę historyczny cykl „Szabla i miecz”, na który składają się powieści: „Mąż krwawy” Kazimierza Glińskiego, „W sidłach diabła”  Włodzimierza Sulimy Popiela, „Zamek Gardłożeziec” Stanisława Kluczka oraz „Wańko Srogi” Michała Synoradzkiego. Powieści mają różnych autorów i nie stanowią kompozycyjnej całości, więc kolejność ich czytania może być dowolna. Odkąd pojawiły się w naszej bibliotece, trzeba czekać w kolejce, aby przeczytać którąś z nich.

Kliknij i przeczytaj więcej wiadomości.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Od najstarszego
Od najnowszego Od najlepiej ocenianego
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Lena
Lena
1 miesiąc temu

Brawo, czytajmy jak najwięcej!

Przykra prawda
Przykra prawda
1 miesiąc temu

Za czasów pani Katarzyny Leśniewskiej biblioteka była także prężną instytucją kulturalną. I komu to przeszkadzało?

Ola
Ola
1 miesiąc temu
Odpowiedź do  Przykra prawda

Teraz też jest, sądząc po wydarzeniach, które w niej się odbywają.

Grazyna
Grazyna
1 miesiąc temu
Odpowiedź do  Ola

Bardzo pozytywnie oceniamy wszechstronną pracę biblioteki- Filii Nr 1 I Pań Grażynki i Zytki.Zawsze zgodne, uśmiechnięte,przyjazne
Duży wybór ksiazek, nowości naprawdę nas przyciąga.

Grazyna
Grazyna
1 miesiąc temu
Odpowiedź do  Przykra prawda

Bez książek trudno żyć.Czytajmy więc, dla wiedzy i rozrywki.Dziekujemy naszym profesjonalnym Bibliotekarkom.Tylko odpowiednie wykształcenie i zaangażowanie pozwala ukształtować odpowiedni poziom biblioteki i przyciągnąć czytelników.Nie zapomniane PanieJolanta, Marzenka- dziękujemy bardzo.Takie osoby trafiają się rzadko.

Marzena
Marzena
1 miesiąc temu
Odpowiedź do  Przykra prawda

Wzrost czytelnictwa nastąpił, gdy biblioteką zarządzała Pani Leśniewska, wystarczy przypomnieć sobie treść oficjalnego pisma Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie, która składała Pani Kasi gratulacje. Porównywane tan były lata, gdy biblioteka nie była przez nią zarządzana. Za czasów zarządzania biblioteką przez Panią Leśniewska gostynińska przekroczyła wypożyczanie województwa mazowieckiego i była jedną z najlepiej funkcjonujących bibliotek w czasie pandemii. Wszelkie remonty, modernizacje biblioteki też były za czasów Pani Leśniewskiej, która pozyskiwała na ten cel środki zewnętrzne.

Obserwator
Obserwator
1 miesiąc temu
Odpowiedź do  Marzena

Każda dyrektor miała swój ważny wkład. Panie Bigus, Leśniewska, Ligocka, a teraz Ostrowska. Każda dawała i daje z siebie wszystko. Doceniamy każdą z Pań.

Teresa
Teresa
1 miesiąc temu

Kto czyta podwójnie żyje .kochajmy ksiazki