Gmina Szczawin Kościelny przystąpiła do projektu „Korpus Wsparcia Seniorów”, którego głównym założeniem jest pomoc osobom powyżej 60. roku życia mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem.
Kolejna edycja programu, która ruszyła 1 stycznia 2025 r. i potrwa do 31 grudnia 2025 r., została przygotowana z myślą o gminach miejskich, wiejskich, i miejsko–wiejskich. Każda z nich liczyć może na wsparcie finansowe sięgające do 80 procent całkowitych kosztów realizacji zadania. Projekt jest realizowany dla osób powyżej sześćdziesiątego roku życia, które mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe lub mieszkają z bliskimi osobami, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia. Na realizację programu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło w 2025 roku 65 mln zł.
Korpus Wsparcia Seniorów to program składający się z dwóch modułów. Pierwszy z nich zakłada wsparcie finansowe usług opiekuńczych świadczonych w formie usług sąsiedzkich. Mają one swoim zakresem obejmować: pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną (wsparcie, które nie wymaga specjalistycznej wiedzy i kompetencji) oraz – w miarę potrzeb i możliwości – zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Moduł drugi zakłada wsparcie w usługach opiekuńczych przez dostęp do „opieki na odległość” czyli poprawy bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych.
Dzięki modułowi drugiemu gminy mogą uzyskiwać wsparcie finansowe na zakup tzw. opasek bezpieczeństwa (lub innych urządzeń tego typu) i na koszty ich użytkowania.
Wśród uczestników tegorocznej edycji Korpusu Wsparcia Seniorów znalazła się gmina Szczawin Kościelny. Tamtejszy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej poszukuje seniorów, którzy mogą skorzystać z pomocy, na jaką pozwala KWS. Aby stać się jednym z beneficjentów programu, do 28 lutego należy wypełnić ankietę dostępną w siedzibie GOPS-u. Dodatkowe szczegóły uzyskać można telefonicznie pod numerami: 500 767 283 lub 500 767 252.

Bardzo dobra inicjatywa, musimy pamiętać o naszych seniorach, pomagać im i wspierać.