Koniec ery pijanych kierowców? Konfiskata auta za jazdę po alkoholu!

W ostatnim czasie weszły w życie nowe przepisy Kodeksu karnego. Zmiany, które zaczęły obowiązywać 14 marca 2024 roku, wprowadziły możliwość konfiskaty auta od nietrzeźwych kierowców. Jednakże, brak aktów wykonawczych sprawia, że nowe regulacje mogą nie być w pełni skuteczne.

Nowelizacja ustawy Kodeks karny, opublikowana w połowie grudnia 2022 roku, zaostrzyła kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzając między innymi konfiskatę pojazdów od pijanych kierowców. Zgodnie z nowymi przepisami, konfiskata miała wejść w życie rok po ogłoszeniu ustawy, lecz termin ten został przesunięty przez kolejną nowelizację.

Mimo że przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów weszły w życie, ich praktyczne zastosowanie pozostaje niepewne. Wiceszef resortu sprawiedliwości, Arkadiusz Myrcha, w rozmowie z Radiem Zet, wyjaśnił, że bez gotowych aktów wykonawczych nowe prawo będzie w praktyce martwe.

W obecnej formie, nietrzeźwy kierowca z co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi musi liczyć się z utratą pojazdu, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek. Przepadek auta ma być stosowany również w przypadku spowodowania katastrofy lub wypadku drogowego przy zawartości alkoholu powyżej promila. W sytuacji, gdy kierowca spowodował wypadek mając we krwi od 0,5 do 1 promila alkoholu, sąd może, ale nie musi orzec o przepadku pojazdu.

Zgodnie z ustawą, jeśli konfiskata jest niemożliwa, ponieważ pojazd został sprzedany, zniszczony, albo nie jest wyłączną własnością kierowcy, sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku. Według przepisów za równowartość uznaje się wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie braku polisy – średnią wartość rynkową pojazdu.

Resort sprawiedliwości zaproponował złagodzenie przepisów, wprowadzając fakultatywność przepadku pojazdu oraz możliwość orzeczenia nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Zmiany te mają na celu dostosowanie przepisów do rzeczywistych potrzeb i możliwości ich egzekwowania.

W świetle nowych regulacji, kierowcy muszą być świadomi poważnych konsekwencji prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Jednocześnie, konieczne jest dalsze dopracowanie przepisów, aby zapewnić ich skuteczność i sprawiedliwość wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego.

źródło: Radio Zet

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Od najstarszego
Od najnowszego Od najlepiej ocenianego
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze