Niepodległość znaczy wolność

Koncert patriotyczny - relacja Tomasza Paszkiewicza

Słowa Elżbiety Buczyńskiej będące fragmentem piosenki „Jedenasty Listopada” („Uwięziony ptak”), do której muzykę skomponował Jarosław Piątkowski idealnie pasują, jako motto widowiska „Muzyka dla Niepodległej”, które zainaugurowało miejskie obchody święta niepodległości.

Jak każdy tego typu koncert, również i ten rozpoczął się od wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Później rozbrzmiewała pełna liryzmu muzyka Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Były też pieśni żołnierskie z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej. Dwie z nich: „Rozkwitały pąki białych róż” oraz „O mój rozmarynie” chór MSM zaśpiewał wraz z widownią.

Wśród wykonawców znaleźli się zarówno nauczyciele, jak i uczniowie szkoły. Najbardziej zapracowany był Maciej Milczarek, który akompaniował na fortepianie większości solistów oraz chórowi. Drugim z akompaniatorów był Piotr Frąś, który na akordeonie wspierał śpiewającą widownię. Gościnnie zaprezentowali się również chórzyści ze szkoły w Zwoleniu, którym akompaniował Łukasz Flejszer.

Cały program zamykały dwa utwory współczesne: wspomniany na wstępie „Uwięziony ptak” oraz „Kronika” z oratorium Katarzyny Gaertner i Ernesta Brylla „Zagrajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony”. Utwór, wykonywany w oryginale przez Marka Grechutę, tym razem zaśpiewał chór Miejskiej Szkoły Muzycznej, a aranżację przygotowała Urszula Lasota, na co dzień opiekująca się szkolną biblioteką. Przyjęła ona na siebie niełatwy obowiązek przygotowania i poprowadzenia koncertu, prezentującego pieśni związane (mniej lub bardziej) z niepodległością i walką o jej odzyskanie.

Bardzo zależało mi na tym, by widzowie mogli usłyszeć nie tylko utwory naszych najbardziej znanych kompozytorów – powiedziała nam Urszula Lasota. – Chciałam, by mieszkańcy Gostynina poznali również twórczość patrona naszej szkoły Romualda Twardowskiego oraz współczesne utwory nawiązujące do tematyki niepodległościowej – dodała.

Mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli naszym Czytelnikom relacjonować kolejne wydarzenia w Miejskiej Szkole Muzycznej, która jest niezwykle ciekawym miejscem na kulturalnej mapie Gostynina.

Kliknij i przeczytaj więcej kulturalnych wiadomości.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Od najstarszego
Od najnowszego Od najlepiej ocenianego
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ola
Ola
4 miesięcy temu

Szkoła Muzyczna, rzeczywiście prężnie działa. Oby tak dalej.

Teresa
Teresa
4 miesięcy temu

Relacje z uroczystości w szkole muzycznej są bardzo interesujące

MARIA
MARIA
4 miesięcy temu

Patriotyczne pieśni są piękne.