Słów kilka o wielkim patronie [FELIETON]

Jakub z Gostynina

Bardzo często na naszym portalu spotkać można relacje z wydarzeń organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jakuba z Gostynina. Warto więc przybliżyć czytelnikom jedną z najwybitniejszych postaci w gronie profesorów Uniwersytetu Krakowskiego II połowy XV wieku. 

Jakub z Gostynina przybył do Krakowa jesienią 1472 roku i w semestrze zimowym 1472 roku został wpisany do Metryki Uniwersytetu Krakowskiego. Urodzony ok. 1454 roku młodzieniec rozpoczął studia na wydziale sztuk wyzwolonych – podstawowym kierunku dla przyszłych prawników, medyków oraz teologów. Chociaż przeciętny czas studiowania wynosił wówczas dwa lata, Jakub z Gostynina już w 1473 roku uzyskał stopień bakałarza (z francuskiego bakalaureat). Cztery lata później został magistrem sztuk wyzwolonych, rozpoczynając karierę profesora uniwersyteckiego. Jego podstawowym obowiązkiem stało się prowadzenie wykładów, dysput i ćwiczeń na wydziale sztuk wyzwolonych. 

Jak każdy wykładowca tego wydziału, Jakub z Gostynina zamieszkał w Kolegium Mniejszym Uniwersytetu Krakowskiego. Piastował katedry retoryki i poezji. Wykładał poezję i literaturę klasyczną. Zasłynął szerokimi zainteresowaniami humanistycznymi wykraczającymi daleko poza obowiązujące wówczas kanony wiedzy i nauki.

Jesienią 1490 roku Jakub z Gostynina został dziekanem wydziału sztuk wyzwolonych. Wśród jego obowiązków najważniejszymi były: zwoływanie wydziałowych zgromadzeń i przewodniczenie im, informowanie rektora, którzy profesorowie zaniedbują swe obowiązki, obecność na dysputach i egzaminach, rozdzielanie obowiązkowych wykładów między mistrzami oraz wykładanie Fizyki Arystotelesa. W swoim komentarzu do tego dzieła Jakub z Gostynina zalicza do filozofii przyrody nie tylko fizykę, ale też matematykę i metafizykę. 

Jakub z Gostynina po przedstawieniu rozprawy z dziedziny metafizyki zyskał tytuł kolegiata i w jesiennym semestrze 1491 roku stał się mieszkańcem Kolegium Większego, stając się tym samym członkiem starszyzny wydziału sztuk wyzwolonych i kandydatem na profesora teologii. Aż do 1496 roku prowadził wykłady na wydziale sztuk wyzwolonych. Ich przedmiotem były dzieła z zakresu filozofii przyrody i logiki. Równolegle rozpoczął studia na wydziale teologicznym. Ich ukończenie, które było wówczas szczytem kariery naukowej, wiązało się z przejściem trzech etapów. Pierwszym było zdobycie tytuł bakałarza biblijnego, drugim bakałarza sentencjariusza, a trzecim – tytuł baccalarius formatus in theologia. 

Jakub z Gostynina, który tytuł bakałarza teologii otrzymał 29 lipca 1494 roku, dwukrotnie wybierany był rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Funkcja rektora była wyrazem zaufania i poważania. W średniowieczu do rektorskich obowiązków należały: reprezentowanie uniwersytetu, przydzielanie (wspólnie z biskupem krakowskim) miejsc w kolegiach, przydział katedr, obrona praw i przywilejów uniwersyteckich. Po upływie dwóch kadencji rektorskich został wicekanclerzem uniwersytetu (kanclerz był biskup krakowski). Do jego zadań należało m. in. udzielanie prawa do nauczania na poszczególnych wydziałach, obecność na egzaminach i promocjach. 

Jakub z Gostynina był wicekanclerzem do śmierci, która nastąpiła 16 lutego 1506 r, pięć dni po ataku apopleksji. Spędził na uniwersytecie ponad 30 lat jako student, a później wykładowca, przechodząc kolejne stopnie uniwersyteckiej kariery. W swoim nad wyraz pracowitym życiu wydał kilka dzieł, które zachowały się w rękopisach oraz jedno opublikowane drukiem w 1507 r. i reedytowane w 1969 r. Był przykładem klasycznego humanisty. Budował zdania harmonijnie, pilnie przestrzegał doboru słownictwa i reguł klasycznej składni. Jest określany przede wszystkim jako filozof, chociaż był również teologiem.

Jakub z Gostynina cieszył się wielkim szacunkiem profesorów i studentów. Po śmierci jego pamięć uczczona została przekazaniem czary wielkiej wartości na rzecz społeczności domu, w którym mieszkał.

Grafika: Metryka spisana ręką Jakuba z Gostynina (archiwum cyfrowe)

Kliknij, aby poczytać więcej o historii.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Od najstarszego
Od najnowszego Od najlepiej ocenianego
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Dusia
Dusia
19 dni temu

Dziękuję za informacje

Iga
Iga
19 dni temu

Historia jest bardzo ciekawa

Karol
Karol
19 dni temu

Interesujący artykuł