Gostynińska Via Dolorosa [FOTORELACJA]

Droga krzyżowa w Gostyninie

W kim widzisz swoje odbicie? Czy w twarzy Weroniki, czy Szymona z Cyreny? Czy wśród tłumu, a może wśród rzymskich żołnierzy? – pytał ks. Krzysztof Jończyk, proboszcz parafii św. Marcina w Gostyninie w homilii wygłoszonej podczas parafii poprzedzającej drogę krzyżową ulicami miasta. – Gdzie na tej drodze spotkasz Chrystusa?

Po raz kolejny w przedostatni piątek Wielkiego Postu po wieczornej Mszy świętej ulicami Gostynina przeszła droga krzyżowa. Tym razem wyruszyła z kościoła parafii św. Marcina, aby zakończyć się przy parafii Miłosierdzia Bożego. Tegoroczne rozważania poświęcone zostały problemom współczesnego świata, kryzysowi wiary i kryzysom małżeńskim oraz problemom cywilizacyjnym, które prowadzą do zabijania wartości.  

Droga krzyżowa to wielkopostne nabożeństwo adoracyjne będące duchowym towarzyszeniem Jezusowi Chrystusowi w drodze na śmierć i złożeniu go do grobu. Tradycję odprawiania drogi krzyżowej, która narodziła się w Jerozolimie, rozpowszechnili w średniowieczu franciszkanie. 

Święty Leonard z Porto Maurizio, który za zgodą papieża Benedykta XIV założył drogę krzyżową w rzymskim Koloseum, w 1741 roku wprowadził 14 stacji drogi krzyżowej. Nabożeństwo rozwinęło się szczególnie w Holandii i Włoszech. W większości kościołów katolickich stacje drogi krzyżowej umieszcza się na ścianach bocznych w postaci obrazów, rzeźb lub witraży. Stawiane są również w plenerowych kalwariach składających się z kapliczek, które symbolizują stacje męki Pańskiej. 

W Wielki Piątek papież przewodniczy drodze krzyżowej odprawianej w Koloseum. 

Droga krzyżowa przechodzi ulicami miast niemal w całej Polsce. Podobnie jest w Gostyninie, gdzie poszczególne jej stacje usytuowane są między obydwoma kościołami. 

Od 2009 roku coraz większą popularnością cieszy się ekstremalna droga krzyżowa, której inicjatorem jest ks. Jacek Stryczek. W 2015 roku odbyła się premiera muzycznej drogi krzyżowej na chór mieszany i orkiestrę z muzyką autorstwa Michała Biechowskiego i słowami Doroty Barwińskiej, która od tego czasu odbywa się w parafiach województwa kujawsko-pomorskiego. 

W tym roku Agencja Artystyczna JP zorganizowała po raz pierwszy „Via Crucis Drogami Mazowsza”. Tercet fortepianowy w składzie: Janusz Powolny (fortepian/organy, kierownictwo artystyczne), Patrycja Grecka (skrzypce), Anna Kuczok (wiolonczela) zaprezentował wraz z Warszawskim Chórem Kameralnym Tibi Domine wyjątkowe misterium paschalne – „Via Crucis” Franciszka Liszta. 

Kliknij i obejrzyj pozostałe fotorelacje.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Od najstarszego
Od najnowszego Od najlepiej ocenianego
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Gosia
Gosia
12 dni temu

Czas szczególny w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

Iwona
Iwona
11 dni temu

Nieodłączny obrazek przedświąteczny.

Sowa
Sowa
11 dni temu

O jestem na zdjęciu, fajnie