14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy, ustanowiony przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną 23 lata temu. Dlaczego to ważne?
Oczywiście Dzień Cukrzycy nie jest okazją do celebrowania choroby, ale ma na celu zwiększenie świadomości i przypomnienie, że liczba przypadków wciąż wzrasta. Szacuje się, że obecnie w Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób, z czego około 25% nie zdaje sobie z tego sprawy. Jest to choroba nieuleczalna, ale można ją kontrolować poprzez odpowiednią dietę i ruch. W 2024 roku hasłem jest „Cukrzyca a dobre samopoczucie”.
Cukrzyca znana jest od starożytności. To choroba metaboliczna, czyli taka, która negatywnie wpływa na metabolizm. Dochodzi w niej do zaburzeń związanych z poziomem glukozy. U chorych obserwuje się podwyższony poziom cukru we krwi (tzw. hiperglikemię), będący skutkiem niewłaściwej produkcji lub działania insuliny. Obecnie rozróżnia się różne rodzaje tej choroby, między innymi cukrzycę typu 1 (insulinozależną) i typu 2 (insulinooporną).
Kluczowym elementem w radzeniu sobie z cukrzycą jest wspomniana już odpowiednia dieta. Warto odbyć szkolenie u dietetyka, by nauczyć się podstaw zdrowego żywienia w cukrzycy. Różne produkty żywnościowe wpływają na stężenie glukozy we krwi.
Kolejną istotną kwestią jest aktywność fizyczna. Również tutaj dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, gdyż zalecenia dotyczące sportu mogą różnić się w zależności od typu cukrzycy lub chorób towarzyszących. Ważne mogą być również takie czynniki jak pora dnia.
Regularne badania ratują życie. Nie ignoruj nietypowych objawów u siebie i bliskich.
Kliknij i przeczytaj więcej wiadomości.

Bardzo ważny temat!
Niestety, chorych na cukrzycę przybywa, a to bardzo groźna choroba, zaczyna się od wahań glukozy , a potem chorują inne narządy. Zdrówka życzę.
Wiem co to cukrzyca mam ją niszczy organa po kolei
Okropna choroba, dziękuję za nagłośnienie tematu.
Choroba naszych czasów .