Geneza świąt Bożego Narodzenia [FELIETON]

BOŻE NARODZENIE

Według zgodnej opinii wszystkich teologów Boże Narodzenie jest najważniejszym – po Wielkiej Nocy – świętem w Kościele katolickim. Dla uczczenia narodzin Jezusa Chrystusa obchodzimy je 25 grudnia. 

Dokładny rok narodzin Jezusa nie jest znany. Niemal na pewno nie był to wymieniany w Nowym Testamencie tzw. zerowy. W 4 roku przed naszą erą zmarł Król Herod, więc część badaczy skłania się ku tej właśnie dacie. Według innych  towarzysząca narodzinom Jezusa gwiazda betlejemska była  opisaną przez chińskich kronikarzy kometą z 5 roku p.n.e. lub kometą Halleya, którą obserwować można było w 12 roku p.n.e.

Chociaż istnieją sugestie, że 25 grudnia ustanowiono dniem świątecznym jako przeciwwagę do pogańskiego święta słońca, jednak nie znamy dokładnej genezy obchodzenia narodzin Mesjasza tego właśnie dnia. Początkowo dzień Narodzenia Pańskiego był podawany rozmaicie: 6 stycznia, 19 kwietnia, 20 maja lub 17 listopada. 

Pierwsza zachowana wzmianka dotycząca publicznych celebracji liturgicznych święta narodzin Chrystusa pojawiła się w dziele Chronograf z 354. Na polecenie cesarzowej Heleny b wzniesiono w tamtym okresie bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem, które powszechnie uważa się za miejsce narodzenia Jezusa. 

Średniowieczne celebracje Bożego Narodzenia były huczne i pełne wesołości. Charakter święta zmienił się około XVII wieku. Narodzenie Pańskie wciąż pozostawało świętem radosnym, ale jednocześnie skłaniało do zadumy nad życiem, śmiercią i zbawieniem.

Oto historyczne wydarzenie przeniknięte tajemnicą: narodziło się delikatne Dziecię w pełni ludzkie, które jest jednak równocześnie Synem Jednorodzonym Ojca” – mówił papież Jan Paweł II w homilii, którą wygłosił podczas Pasterki 24 grudnia 1997 roku.

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia niemal każda rodzina dawniej w Polsce rozpoczynała od udziału w porannym nabożeństwie. Pozostałą część dnia spędzano przy suto zastawionym stole. Był to czas rozmów, śpiewania kolęd, modlitwy i odpoczynku. Zakazana była jakakolwiek praca: sprzątanie, rąbanie drewna, przynoszenie wody ze studni, gotowanie. Wszelkie potrawy podawane tego dnia należało przygotować jeszcze przed Wigilią. Co ciekawe, lista zakazów obejmowała również: czesanie się, przeglądanie w lustrze, spanie w ciągu dnia, urządzanie wesel i zabaw oraz składanie wizyt (poza spotkaniami z najbliższą rodziną).

Kliknij, aby poczytać więcej o historii.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Od najstarszego
Od najnowszego Od najlepiej ocenianego
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maria
Maria
2 miesięcy temu

Wszystkim z okazji Świąt, życzę dużo zdrowia i spełnienia marzeń.

Ola
Ola
2 miesięcy temu

Dobrych i spokojnych Świąt, dla wszystkich czytelników 🌲

Teresa
Teresa
2 miesięcy temu

Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinne wszystkiego dobrego