Nowa książka naszej regionalistki

nowa książka dr Barbary Konarskiej - Pabiniak

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku świętował swoje pięćdziesięciolecie. Każdy z zaproszonych na jubileuszową galę gości otrzymał w prezencie książkę „Teatr w Płocku 1975–2025, której autorką jest Barbara Konarska-Pabiniak.

Barbara Konarska-Pabiniak, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, jest (od 1974 r.) członkiem Towarzystwa Naukowego Płockiego, prezesem Gostynińskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego, autorką licznych artykułów poświęconych regionowi gostynińskiemu, a także książek dotyczących życia kulturalno-literackiego Płocka w 2. połowie XIX w. i historii teatru: „Teatr w dawnym Płocku 1808–1939”, „Płocka Melpomena. Teatr zawodowy i amatorski 1808–1975”, „Teatry prowincjonalne w Królestwie Polskim (1853–1914)”. Redaktor i współautor monografii „Dzieje Gostynina od XI do XXI wieku”, monografii „Szkoła gostynińska. Sto lat w służbie oświaty 1907–2007”, redaktor trzech tomów „Rocznika gostynińskiego”. 

Z okazji 50-lecia działalności Teatru Dramatycznego w Płocku dr Barbara Konarska-Pabiniak przygotowała kolejną publikację. „Teatr w Płocku 1975–2025” ukazuje działalność najstarszej – poza Warszawą – zawodowej placówki teatralnej na Mazowszu przez pryzmat pracy kolejnych dyrektorów: Jana Skotnickiego, Andrzeja Marii Marczewskiego, Jerzego Stępniaka, Tomasza Grochoczyńskiego oraz Marka Mokrowieckiego. Warto zauważyć, że ostatni z ww. jest rekordzistą – pełni swoją funkcję ponad 30 lat – najdłużej wśród urzędujących dyrektorów teatrów w Polsce. 

Z przygotowanej niezwykle starannie książki można się również dowiedzieć, jak wyglądały zabiegi mieszkańców i władz Płocka o powstanie stałego, zawodowego teatru, który dysponowałby również własną siedzibą. Wielką wartością publikacji są niedrukowane dotychczas materiały pochodzące z dokumentacji działu literackiego teatru oraz niezwykle bogaty zbiór fotografii – począwszy od dyrekcji Jana Skotnickiego (1974/1975–1980/1981) aż po czasy nam współczesne. 

Nowe dzieło dr Barbary Konarskiej-Pabiniak powinno stać się cennym elementem księgozbioru każdego miłośnika szeroko pojmowanej kultury (a w szczególności teatru) z naszego miasta i regionu.

Kliknij i przeczytaj więcej wiadomości.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Od najstarszego
Od najnowszego Od najlepiej ocenianego
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maria
Maria
2 miesięcy temu

Dr Konarska -Pabiniak to nasza duma 👏

Kam
Kam
2 miesięcy temu
Odpowiedź do  Maria

nie przesadzajmy z tą dumą, za złotówkę by w kościele pierdziała